Mhsaa track and field state meet 2014

Welcome MHSAA Track & Field

mhsaa track and field state meet 2014

Sports Boys Track & Field Finals Qualifiers FINAL MEETS - May 31 UP All Divisions - Kingsford. piliciauskas.info Watch the Finals LIVE at piliciauskas.info 3rd MHSAA STATE FINALS/5th MITCA TEAM STATE FINALS Search "Kent City Track and Field" for Pictures! SCHOOL ANNOUNCEMENTS Kent City Boys Track Compete at West Michigan All-Star Meet - All. Sports Boys Track & Field Tournament Results Archive Finals Qualifiers · Regionals · Finals Results · Finals Qualifiers · Regional.

Geoffrey Williston, Auburn Hills Avondale, 1: Ty Thronson, Ortonville Brandon, 1: Kirk Hansen, Lake Orion, 1: Brandon Wilks, Southfield Lathrup, Jordan Love, Novi, Luke Vasilion, Grand Ledge, Ian Eriksen, Clarkston, Leondre Terry, Lansing Everett, Grant Fisher, Grand Blanc, 9: Ben Hill, Royal Oak, 9: Nate Burnand, Waterford Mott, 9: Carey, Lake Orion, 9: Stephen Biebelhausen, Rochester Adams, 9: Esrom Woldemichael, Grand Rapids Northview, 9: Jason Saliga, Romeo, 9: Birmingham Brother Rice, 3: Clair Shores Lakeview 3; Ortonville Brandon 2.

Josephine Jackson, Walled Lake Central, ; 3. Emily Norscia, Livonia Churchill, ; 4. Randi Bennett, Saline, ; 5. Taylor Pavlika, Novi, ; 6. Leigha McDaniel, East Kentwood, ; 7. Chelsea Savage, Farmington Harrison, ; 8. Megan Mccarthy, Rockford, Mariah Davis, East Kentwood, Josephine Jackson, Walled Lake Central, Randi Bennett, Saline, Chelsea Savage, Farmington Hills Harrison, ; 5.

Rachel Raab, Rockford, Brandi Thomas, Bay City Central, Cierra Pryor, Jackson, Aaron Howell, Farmington, Sekayi Bracey, East Kentwood, Christy Schultz, Muskegon Reeths-Puffer, Allyson Goff, Walled Lake Northern, Jessica Howell, Rochester Adams, Shelby Allen, Berkley, Ashlynn Schiro, Okemos, Kerri McMahan, Novi, ; 2. Keianna Ingram, Southfield Lathrup, ; 3. Paige Vanderwall, East Kentwood, ; 4.

Aubryn Samaroo, Grosse Pointe South, ; 5. Jane McCurry, Plymouth, Monica Fusee, Port Huron Northern, Kamie Powell, Dexter, Audrey Wyse, Greenville, Ann Arbor Huron, 9: Morgan Robertson, Northville, Breanna Luba, Southgate Anderson, Lauren Rodriguez, Northville, McKenna Mattson, Jenison, Alexis Dubreuil, Ann Arbor Pioneer, Dominique Funchess, Detroit Renaissance, Jasmine Brathwaite, Grosse Pointe South, Chantel Edwards, Walled Lake Central, Taylor Hopp, Jenison, Detroit Renaissance1: Walled Lake Central, 1: Hannah Meier, Grosse Pointe South, 4: Division 1 Final Meet records — Old Record: Haley Meier, Grosse Pointe South, 4: Erin Finn, West Bloomfield, 4: Ersula Farrow, Grosse Pointe South, 4: Ellie Leonard, Jenison, 4: Rachel Barrett, Highland Milford, 4: Kayla Kavulich, Salem, 4: Rachel Coleman, Northville, 4: Ann Arbor Pioneer, Grosse Pointe South, Anna Jefferson, Oak Park, Lauren Burnett, Macomb Dakota, Sydney Hawkins, Flushing, Sophie Smith, Rochester Adams, Rachel Walters, Lowell, Simonae Dismuke, Detroit Cass Tech, Endia Francois, Ypsilanti, Crystal Abernathy, Southfield, Kirsten Smith, Westland John Glenn, Heather Johnson, Rochester Adams, Chinonye Uche, Ann Arbor Pioneer, Clair Shores Lakeview, Natalie Wysocki, Saline, Brianna Holloway, Oak Park, Hannah Meier, Grosse Pointe South, 2: Ersula Farrow, Grosse Pointe South, 2: Lauren Burnett, Macomb Dakota, 2: Jamie Morrissey, Rochester Adams, 2: Jackie Feist, Birmingham Groves, 2: Kennedy Beazley, Ann Arbor Huron, 2: Jayla Fleming, Oak Park, 2: Haley Meier, Grosse Pointe South, 2: Samie Cuneo, Rockford, Paris Parnell, Detroit Renaissance, Gabrielle Edwards, Walled Lake Central, Erin Finn, West Bloomfield, Allison Lunau, Brighton, Elianna Shwayder, Saline, Gabrielle Thivierge, Rochester Adams, Abby Rentschler, Saline, Audrey Belf, Birmingham Seaholm, Gillian Walter, Saline, Sammy Mondry, Grandville, Grosse Pointe South, 3: Clayton Walderzak, Standish-Sterling, ; 3.

Tim Howard, Bangor, ; 4. Paul Evans, New Haven, ; 5. Eric Schian, Reese, ; 6. Levi Drumm, Quincy, ; 7. Quintan Harris, Olivet, ; 8. Kevin Bouchard, Whitmore Lake, Clayton Walderzak, Standish-Sterling, Anthony Prohaska, Standish-Sterling, ; 3.

mhsaa track and field state meet 2014

Eddie Niecko, Michigan Center, ; 4. Marc Stid, Dansville, ; 5.

mhsaa track and field state meet 2014

Jared Evers, Ithaca, ; 6. Tristan Eickenroth, Kingsley, Wyatt Mathews, East Jackson, ; 8. Paul Evans, New Haven, Jake Cowsert, Watervliet, Andy Pung, Pewamo-Westphalia, ; 3.

MHSAA 5A State Championship Meet

Josh Holton, Union City, Jacob Vannest, Jackson Lumen Christi, ; 5. Eric Cooper, Flint Beecher, Clay Whitehead, Parchment, Jamail Bell, New Haven, Logan Lindsley, Quincy, Travis McCuaig, Morley-Stanwood, ; 2. Teo Redding, Warren Michigan Collegiate, Jacob Stuhr, Harrison, ; 4. Quincy Collings, Hopkins, ; 5. Kevin Karner, Dundee, ; 6. Kendrick Davis, Comstock, ; 7. Austin Childs, Jackson Lumen Christi, Michael Dolbee, Leslie, Jeff Dempsey, Bath, ; 2.

Austin Felske, Reese, ; 3. Brett Postema, Ravenna, Justin Taylor, Kent City, Trevor Staley, Farwell, ; 6. Matt Kushion, Reese, Ryan Vincent, Lake City, ; 8. David Yeager, Chesaning, Mason County Central, 7: Jackson Lumen Christi, 8: Grandville Calvin Christian, 8: Burnett, Wyoming Kelloggsville, Jesse Ring, Bangor, Matthew Maynard, Lawton, Ross Whitman, Monroe St.

Mary Catholic Central, Nathan Anders, Niles Brandywine, Brian Stearns, Frankenmuth, Travis McCuaig, Morley-Stanwood, Alize Champion, Southfield Bradford Academy, Jonathan Fife, Flint Southwestern Academy, Landon Lyons, Carrollton, Tyler Hendricks, Saginaw Nouvel, Dillon Brooks, Perry, Lamar Clinton, Bangor, Cameron Love, Wyoming Kelloggsville, Burnett, Reginald Roberts ; 2.

mhsaa track and field state meet 2014

Ann Arbor Gabriel Richard, 1: Rudel, Bailey Blocker, Jake Cowsert. Chase Barnett, Mason County Central, 4: Nick Raymond, Erie-Mason, 4: Bryce Stroede, Hanover-Horton, 4: Will Wilson, Kent City, 4: Jake Keena, Kingsley, 4: Zach Hardway, Hillsdale, 4: Tim Young, Saranac, 4: Jacob Bowman, Marlette, 4: Ann Arbor Gabriel Richard, Detroit PEC Prep, Malik Vasquez, Carrollton, Isaac Pringle, Hanover-Horton, Dominick Vandeventer, Brooklyn Columbia Central, Devin Diem, Montrose, Brock Thumm, Watervliet, Nick Caywood, Hopkins, Jesse Anderson, Union City, Marcus Prige, Stockbridge, Ben Cebelak, Kent City, Chase Barnett, Mason County Central, 1: Jake Hall, Frankenmuth, 1: Cameron Jones, Holland Black River, 1: Dionte Williams, Wyoming Kelloggsville, 1: Gerrit Buist, Benzie Central, 1: Alik Helms, Ithaca, 1: Dominic Muessig, Clinton, 1: Zach Slack, Quincy, 1: Evan Slawnski, Manistee, Zach Seddon, Bath, Courtlan Gordon, Niles Brandywine, Martez Coleman, Flint Southwestern Academy, Rebera Keenan, Lansing Catholic, 9: Nick Raymond, Erie-Mason, 9: Zac Nowicki, Grandville Calvin Christian, 9: Andy Bowman, Marlette, 9: Hunter Nivison, Clare, 9: Stephen Merchant, Ithaca, 9: Will Wilson, Kent City, 9: Zac Benham, Mason County Central, 9: Grand Rapids West Catholic, 3: Detroit University Prep, 3: Ashley Bussing, Adrian Madison, ; 2.

mhsaa track and field state meet 2014

Nicky McAvoy, Laingsburg, ; 3. Madison Lutzke, Benzie Central, ; 4.

MHSAA track and field state finals: Championship highlights with live photos - piliciauskas.info

Darcie Marion, Adrian Madison, ; 5. McKenna Thayer, Hillsdale, ; 8. Kayti Hawkins, Quincy, Sadie Guernsey, Saranac, Ashley Bussing, Adrian Madison, Shelby Sawyer, Saginaw Nouvel, Darcie Marion, Adrian Madison, Haley Hudson, Adrian Madison, ; 7.

Mallory Sewell, Delton Kellogg, ; 8. Taylor Smith, Carrollton, Sami Michell, Reed City, Callie Brower, Hopkins, ; 3. Kaniya Weatherspoon, Napoleon, ; 4.

Emily Matkin, Macomb Lutheran North, Rachel Wilcox, Marlette, Kelsey Graham, Kingsley, Hayley Walkowski, Olivet, Jenna Hirsch, Marlette, Marissa Johnson, Durand, ; 2. Keyocia Murphy, Flint Hamady, ; 3.

  • 5 comments
  • 2014 MHSAA Track and Field Regionals
  • Congratulations!

Kara Craig, Schoolcraft, ; 5. Sam Shafer, Saginaw Valley Lutheran, Sydney Bronner, Frankenmuth, ; 7. Kenzie Wieber, Pewamo-Westphalia, ; 2. Jordan Devenney, Schoolcraft, ; 3. Hannah Saul, Erie-Mason, ; 4. Brianne Schafer, Pewamo-Westphalia, ; 5. Andie Paulson, Morley-Stanwood, ; 6. Mariah Holmes, Leroy Pine River, ; 7. Jacquelyn Willford, Gladwin, ; 8. Sasha Platte, Pewamo-Westphalia, Grandville Calvin Christian, 9: Jackson Lumen Christi, Kylie Hicks, Boyne City, Brooke Colville, Harrison, Krista Kinsey, Bath, Kelsey Schmitz, Pewamo-Westphalia, Brianna Dinneen, Buchanan, Mildrenae Young, Flint Southwestern Academy, Jessica Gustad, Manistee, Kenzie Wieber, Pewamo-Westphalia, Mariah Roberts, Bronson, Payton Wood, Parchment, Megan Minix, Springport, Annie Fuller, Manistee, 4: Taylor Thrush, Shepherd, 5: Jenna Klynstra, Saranac, 5: Emma Doorn, Grandville Calvin Christian, 5: Ashley Russo, Kent City, 5: Ashley Lindeman, Manistee, 5: Bryce Cutler, Benzie Central, 5: Flint Southwestern Academy, Grand Rapids West Catholic, Devyn Powell, Leroy Pine River, Angie Ritter, Frankenmuth, Jennie Gottardo, Hart, Amy Parmelee, Wyoming Lee, Marissa Wirth, Pewamo-Westphalia, Haley Nielsen, Jonesville, Amanda Decker, Sanford-Meridian, 1: Hannah Reynard, Napoleon, Drew Findlay, Reese, Regan Miller, Brooklyn Columbia Central, Sydney Bronner, Frankenmuth, Hannah Shellenbarger, Perry, Kayla Richmond, Chesaning, Annie Fuller, Manistee, 2: Then in the last race of the day, the 4x relay, Shane Rodenburg Zach Widener just missed all-state honors finishing 9th in the pole vault with a personal best vault.

MHSAA State Championships 2A, 4A, 6A

Ben Wildeboer competed in the shot put. The top six medaled at this All-Star meet with Ben Wildeboer being crowned our only champion with his 46' The 4x team of Aguilar Brown jumped a season best 20'4" for 3rd place. Ben Swanson captured 5th in the HH Rodenburg led off with a All four ran their lifetime best in this victory.

Runner up finishes were came from Widener 2nd, pole vault - 12'6" and Wilson 2nd, m - 4: Other medals were Wildeboer 3rd, shot - 44'9"Brown 4th, long jump - 20'2. We compete again on Friday at Ferris State University. The boys' team crowned six Regional Champions this Saturday.

Will Wilson led the way as a 2x Regional Champion by winning the m 4: Zach Widener won the pole vault 12'7" with a career best vault. Ben Wildeboer won the shot put with a career best toss of 50'1". Triston Albert finished 3rd in the pole vault and qualified for the state finals with achieving the 12'3" additional qualifier mark! Other medalists at Regionals were: The conference meet was a meet of season bests.

Most of our athletes hit their best time or distance! Although runner-up as a team, the Eagles did earn the most all-conference athletes!

mhsaa track and field state meet 2014

Ben Wildeboer was a conference champ in the shot and finished 2nd in the discus.